Fotowoltaika w Polsce

Coraz chętniej sięgamy po odnawialne źródła energii. Fotowoltaika w Polsce z roku na rok staje się coraz bardziej popularna, a na montaż paneli fotowoltaicznych decyduje się wielu klientów. Dlaczego to rozwiązanie cieszy się tak dużą popularnością? 

Fotowoltaika, czy warto? 

Panele fotowoltaiczne służą do tego, aby zamieniać promienie słoneczne w prąd. Czy jest to opłacalne rozwiązanie? Jak najbardziej – decydując się na montaż fotowoltaiki mamy pewność, że nasze rachunki za prąd ulegną obniżeniu nawet o 90%. To bardzo dużo, zwłaszcza w czasach, gdy ceny prądu stale rosną. Panele fotowoltaiczne to także bardzo ekologiczne rozwiązanie, które jest źródłem energii odnawialnej. Dobrze zamontowane panele będą nam służyć latami.

Kto może skorzystać z paneli fotowoltaicznych? 

Fotowoltaika znana jest głównie z dachów domów prywatnych i to faktycznie u odbiorców prywatnych zyskała na początku największą popularność. Każdy, kto ma własne gospodarstwo domowe, może zamontować panele fotowoltaiczne. Nie musi to być tylko dach – może to zrobić także w innych miejscach, np. na elewacji domu czy po prostu na gruncie. Ale osoby prywatne to nie jedyni odbiorcy, którzy mogą zdecydować się na fotowoltaikę. Z takiego rozwiązania mogą również skorzystać firmy – pozwoli to na obniżenie kosztów związanych właśnie z energią. Fotowoltaika zaczyna być również coraz bardziej popularna wśród rolników. Osoby prowadzące dzialalność rolniczą doskonale wiedzą, jak duże koszty wynikające ze zużycia prądu generuje gospodarstwo. Panele są więc świetnym pomysłem, aby wpłynąć na obniżenie tych kosztów. 
Kto jeszcze może zamontować panele? Jeśli posiadasz grunt, możesz zamontować na nim fotowoltaikę, czyli stworzyć pole paneli fotowoltaicznych.

Czy w Polsce są dostępne dofinansowania?

Osoby, które zdecydują się na zamontowanie paneli, mogą liczyć na różne dofinansowania, zarówno ogólnopolskie, jak i lokalne. Na poziomie krajowym funkcjonują 2 programy rządowe – „Mój prąd” oraz „Czyste Powietrze”. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że mogą one pokryć do 50% kosztów związanych z założeniem paneli fotowoltaicznych, a kwota maksymalna, którą możemy uzyskać z dofinansowania, to maksymalnie 5000 zł. 
Jeśli chodzi o programy lokalne, warto sprawdzić, na jakie dofinansowanie możemy liczyć w naszej okolicy i złożyć odpowiedni wniosek.
Osoby posiadające fotowoltaikę mogą także liczyć na ulgę podatkową, tzw. ulgę termomodernizacyjną, dzięki której nawet osoby fizyczne w koszty uzyskania przychodu mogą wliczyć instalację paneli.

Tagged , ,